Ana Sayfa
Sinan'a Saygı Projesi
Mimar Sinan'ın Hayatı
Mimar Sinan'ın Eserleri
Fotoğraf Galerisi
        Yeni Eklenenler
Külliye Planları
Sinan Gezi Yolları
Gezi Haritaları
Haberler / Duyurular
Gönüllü Çalışma
Projeye Destek
İletişim
ENGLISH


Melek Ahmet Paşa (Melik Ahmet Paşa) Camisi

Genel Bilgiler
Fotoğraflar
Google Haritası
Linkler
"Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritası"ndan edinmek için tıklayınız...
Yapım yılı: 1587-91

Bulunduğu şehir: Diyarbakır

Bulunduğu ilçe: -

Bulunduğu semt: -

Adres:

Ulaşım tarifi: Diyarbakır sur içine Urfa Kapısı’ndan girdikten sonra 200 metre ileride, Melek Ahmet Paşa Caddesi üstünde yer alır. Yapıyı harita üstünde görmek için tıklayınız.

Eser tipi: Cami

Günümüzdeki kullanımı: Cami

Mülkiyet sahibi:

Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar : TM

Eser hakkında bilgi: Sinan’ın Diyarbakır’da inşa ettiği son yapıdır. Bu yapı için bir kervansaray ve hamam da vakfedilmişti. Kervansaray‘dan bir iz kalmamıştır, Melek Ahmet Paşa Hamamı ise 1990'larda yıkılmıştır. Melek Ahmet Paşa Camisi’nin alt katında caddeye bakan cephesinde halen kullanılan dükkanlar bulunur. Caminin küçük kubbesinin (11,49 metre) örttüğü ana mekan yanlarda galeriler ile genişler. Caminin son cemaat revağı bulunmaz, minaresi de camiye mesafeli olarak inşa edilmiştir. Çinili mihrabı Diyarbakır’da tek örnektir. 1980'li yıllarda yapının önündeki caddenin genişletilmesinin ardından, artan trafik caminin kubbesinde çatlaklara sebep oluyor. Camide yapılacak kapsamlı bir restorasyonun 2008 yılı içinde başlaması planlanmaktadır. Caminin kalabalık caddeden mukarnas bezemeli bir dehlizle ulaşılan sakin ve gölgelik avlusu, Diyarbakır’ın kızgın güneşinden sizi koruyacak niteliktedir. Cami ibadet saatlerinde açık tutuluyor.

Güncellenme tarihi: 30.11.2015

Mimar Sinan'ın bu eserini ziyaret ettiniz mi?
Eser hakkındaki izlenimlerinizi ve fotoğraflarınızı buradan paylaşabilir, bu sayfaya eklenecek güncel bilgiler için bize yazabilirsiniz. Giriş için tıklayınız.

 
© 2006 Sinan'a Saygı. Her hakkı saklıdır. [Çekül Vakfı] [Tarihi Kentler Birliği]